در اروپا ماسک‌های جراحی تحت آیین‌نامه‌ها و استانداردهای CE مورد بررسی قرار می‌گیرند. طی این استانداردها پوشش دهی مناسب بینی، دهان و صورت و ایجاد محافظت کامل جهت جلوگیری از تبادل عوامل عفونت‌زا بسیار مورد اهمیت قرار دارد. میزان جلوگیری از عبور باکتری، جریان هوا، استریل بودن و زیست سازگاری از دیگر فاکتورهای تعیین‌کننده در تأیید ماسک‌های جراحی هستند. ماسک‌های جراحی به دلیل حساسیت بالای کاربردی که دارد، ممکن است تحت تست‌های دیگری نیز قرار بگیرد. دیگر ماسک‌ها که مناسب عموم جامعه هستند، تست‌های کمتری را برای گرفتن تأییدیه پشت سر می‌گذارند.

چنانچه در محیط اتاق عمل یا در معرض بیماری‌های واگیردار از ماسک استفاده نمودید، سعی کنید کمتر صحبت کنید، به این ترتیب عمر ماسک افزایش پیدا می‌کند.

ارزیابی ماسک در ایالات متحده:

سازمان غذا و دارو ایالات متحده امریکا (FDA)، مرجع قانونی برای ارزیابی ابزار و تجهیزات پزشکی است. برای ماسک‌های تنفسی جهت ورود به بازار استانداردهای اختصاصی وجود دارد. تست‌های FDA علاوه بر تست‌های CE، میزان رهایش ذرات جدا شده از ماسک را به هنگام استفاده و همچنین قابلیت اشتعال ماسک‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

  • از ماسک‌های غیرقابل شستشو، مجدداً استفاده نکنید.
  • بهترین ماسک‌ها برای افراد در معرض باکتری و ویروس (پزشکان، پرستاران و کادر درمانی) ماسک N95 و ماسک N95 جراحی هستند؛ زیرا به‌خوبی به صورت متصل شده و در برابر ذرات بسیار ریز، محافظت بسیار خوبی ایجاد می‌کند.
  • ماسک‌های استفاده شده را در کیسه پلاستیکی جداگانه و سپس در سطل آشغال بیندازید.